Arboretum Sofronka

 

Unikátní sbírka borovic

Arboretum Sofronka původně vzniklo jako výzkumné pracoviště. Jeho cílem bylo šlechtění borovic. Zakladatel Sofronky Karel Kaňák zde nechal vysadit více než 60 různých druhů borovic z celého světa. Vznikla tak zcela ojedinělá sbírka, kterou dnes mohou obdivovat návštěvníci.

Stromy, daňci, včely…

V posledních letech se Sofronka stala místem, na které školy a zájmové skupiny z celého regionu míří za výukou lesní pedagogiky. Ze dvou pozorovatelen tu v lesním výběhu mohu děti pozorovat daňky. Nejmenší návštěvníci se vyřádí i na stromovém hřišti. Jednotlivá stanoviště seznamují děti s unikátními vlastnostmi dřeva. Snadno tak například prostřednictvím stromofonu pochopí, proč se dřevo využívá k výrobě hudebních nástrojů. Najdete tu i naučnou stezku věnovanou včelám a jejich chovu. Blízké rybníky je možné využít k výkladu o rybách.

Kudy na Sofronku?

Arboretum Sofronka najdete na severním okraji Plzně, mezi Velkým boleveckým a Kamenným rybníkem. Jedinou možností, jak se k němu dostat, je vydat se pěšky ze železniční zastávky Plzeň – Bolevec přes zahrádkářskou kolonii.