CYKLO - pokuty !https://pocitadlo.abz.cz/aip.php?tp=sq

Pokuta až 25 tisíc za pád z kola?

[1.8.2006] „Mladík byl střízlivý a zranil jen sám sebe. Podle nového zákona mu hrozí vysoká pokuta“ – takový je podnadpis článku Milana Libingera, který otiskla MF Dnes dne 24. července. Je to bohužel realita na kterou si musíme my cyklisté dát pozor alespoň do doby, než bude zákon novelizován. Co nám cyklistům říká silniční zákon?

Každý cyklista, který spadne na kola a zraní se, zaplatí ve správním řízení pokutu minimálně pětadvacet tisíc korun.
Cyklista se může proti rozhodnutí o pokutě, které vyda pověřená obec, odvolat, existuje také možnost podat žalobu a soudit se.

Citace z článku v MF Dnes (24.7.2006):

Nový silniční zákon dokáže být velmi cynický. Přesvědčil se o tom dvacetiletý Tomáš Petrů ze Zlína, když havaroval na kole.

Při jízdě z kopce zavadil kolem o obrubník a přeletěl přes řidítka. Způsobil si odřeniny a tržné rány na hlavě. ještě dokázal zatelefonovat mobilem rodičům a v péči místních lidí čekal na sanitku.

Kromě záchranky přijeli k nehodě i policisté. Ti nejprve přístrojem ověřili, že před jízdou nepil a pak jeho rodičům oznámili, že podle nového zákona zaplatí pokutu minimálně 25 tisíc korun.

Jako účastník silničního provozu způsobil dopravní nehodu, při níž byl zraněn člověk. On sám.

„Jestli má nový zákon takto vypadat v praxi, tak je to moc špatné. Podobných případů, kdy cyklista havaruje, totiž musí být hodně,“ řekl Tomášův otec Josef Petrů. Kriticky se k zákonu staví i zlínský policejní ředitel Bedřich Koutný, který už na nepřiměřené pokuty za nehody cyklistů se zraněním upozorňoval.

„Podobných případů už máme od začátku července víc. Způsob, jakým je zákon řeší, mi připadá hodně nemravný. Člověk se sám zraní a pak ještě dostane pokutu. To je amorální,“ uvedl Koutný.

Dodal však, že policista musí postupovat podle zákona. Nemá totiž na vybranou. Jediným řešením je změna zákona. „Je nutné, aby se tím zákonodárci zabývali. Ne až za půl roku, nebo později. Ale hned,“ řekl Koutný.

Zlínská senátorka Alena Gajdůšková připouští, že silniční zákon, pro který zvedla ruku, má své nedostatky. Se změnami by ale půl roku počkala. „Za tu dobu se vychytají chyby. A pak se velmi rychle provedou změny,“ řekla.

K tomu, co dnes čeká na cyklisty, řekla, že „to sice vypadá jako nesmysl, ale že je třeba číst zákon v souvislostech.“

Rodina Petrů, která už přidala podpis pod petici za změnu zákona, nechce pokutu zaplatit. „Budeme se bránit,“ řekl Josef Petrů.

Koutný uvedl, že policie přestupek zaregistrovala a dál se jím bude ve správním řízení zabývat odbor dopravy magistrátu. Proti jeho rozhodnutí je možné se odvolat a také podat soudní žalobu.

Josefovi Petrů se kromě zákona nelíbilo ani chování policistů. Jeho syn havaroval na horském kole v pondělí na Zlínských pasekách při jízdě z kopce. V rychlosti zavadil kolem o obrubník a přeletěl přes řídítka. Způsobil si odřeniny a tržné rány na hlavě.

Přesto dokázal zatelefonovat mobilem rodičům. Místní lidé, kteří si ho všimli, zase přivolali sanitku a do jejího příjezdu se o mladíka starali. Záchranka přijela vzápětí a lékaři zraněného ošetřili. Pak čekali na policejní hlídku. To trvalo přes dvacet minut. Když už lékařům docházela trpělivost, hlídka dorazila.

„Policisty prakticky nezajímal zdravotní stav našeho syna. Jediné, o co se starali, bylo to, zda před jízdou nepil alkohol. I když je ujistil, že ne, musel podstoupit kontrolu na elektronickém přístroji. Ústa měl plná krve, takže se mu podařilo správně dýchnout až na několikátý pokus. Ukázalo se, že alkohol nepil,“ popsal Josef Petrů.

Když sanitka mohla konečně odjet, jeden z policistů ještě rodičům sdělil, že za způsobenou nehodu s následkem ublížení na zdraví mohou očekávat podle nových dopravních předpisů pokutu začínající na částce dvacet pět tisíc korun.

„Když se proti tomu manželka ohradila, tak ještě dodal něco jako že „co nám to tam nahoře schválili“ a „koho jsme si zvolili…“. Jeho chování ostře kontrastovalo s profesionálním přístupem záchranné služby,“ řekl Petrů.

Policejní ředitel Koutný chování svých podřízených nechtěl bez znalosti případu hodnotit. Řekl jen, že sanitka na policii čekat nemusela. Někdy se totiž podle Koutného stává, že výjezdová hlídka, která má na starost dopravní nehody, dorazí později, neboť je na druhém konci okresu.

K dechové zkoušce pak uvedl, že ji policista s účastníkem nehody udělat musí. Je ale jedno, jestli hned, nebo až v nemocnici „Záleží na zdravotním stavu osoby,“ řekl Koutný.

A na závěr naše rada: Pokud pojedete z výletu, vyjížďky, z práce domů po veřejných komunikacích, tak si odpusťte tradiční pivko v blízké restauraci. Človek nikdy neví a viníkem možné nehody nemusíte být zrovna vy. Alternativou může být nealkoholické pivo.

Michal Dalecký – klub KPC, MF Dnes

 

Fotografie použita dle Creative Commons Valerii9116  © 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode